Yazılım Nedir?

İnsanlarda da olduğu gibi elektronik cihazların da bir dili var. Bu dil sayesinde cihazların ne yapabileceğini kodlayabilir, istediğimiz işlemleri yaptırabiliriz. Yazılım cihazlara ne yapacağını söyleyen kodlanmış komutlar dizesidir.

Nasıl Çalışır?

Kodları çalıştıran bir çok platform vardır. Yazacağınız dile göre platformlar, kod yazım şekilleri yani syntaxı değişir. Siz klavyeden a tuşuna bastığınızda ekranda seçili yerdeki a harfini oluşturacak ışıklar yanar ve a harfi oluşur. Bazı platformların kendine has farklılık gösteren syntaxı vardır. Yani yazdığınız bir kod chrome’da istediğiniz gibi görünürken, firefox’ta farklı gözükebilir; ama bu büyük bir fark değildir. Gelişen yazılım ile kodlarınızı direkt olarak makine diline çevirmeden yazabilirsiniz. Framework kodları bilgisayar diline çevirip hazır tepside size sunan ve sizin yazdığınız bir kodun arka planda çok daha fazla kodu çalıştırıp istediğinizin gözükmesini sağlayan platformlardır. Yani mesela aa ya bilgisayar dilinde yazıyı kalınlaştır, şu fontu ayarla ve rengini şunu yap kodunu yazdığında; siz aa kodunu kullandığınızda o özellikler devreye girer. Bu en basit haliyle anlatımdır işin içinde çok derin ve detaylı konular vardır.

Yazılıma Nerden Başlanır?

Yazılımın en temel olayı bir bilgisayar gibi düşünmektir. İlk olarak bilgisayarın nasıl çalıştığı, hangi yollardan ilerlediği öğrenilmeli. Herhangi bir kod diziminde ise bilgisayar bu kodu nasıl çalıştırır diye düşünerek hatalarımızı düzeltmeliyiz. En temel dil html’dir. Yapmak istediğiniz şeye göre farklı diller kullanılır.

Önerilen Platformlar

1- w3schools.com yazılım dillerini basit ve temelden alarak anlatan bir site. Öğrendiklerinizi “kendin dene” bölümlerinde denemenizi sağlayan çok güzel bir platform.

2- Bootstrap bootstrap’ın ise en büyük avantajı yazdığınız kodun her cihaza uyumlu olması. Yani normalde bilgisayar için ayrı, telefon için ayrı kod yazılır. Ekran boyutu değiştikçe kodlar değiştirilmeli fakat bootstrap kütüphanesi sayesinde yazdığınız kod her cihaza uyumlu oluyor. Ekran küçüldükçe kodlar ekrana göre şekil alıyor ve farklı cihazlarda yazdığınız kod istenilenin dışında bir hal almıyor. Daha sonra bu platformlar ve diller hakkında daha detaylı yazı yazacağım.

Yazıyı paylaş
1

Bir cevap yazın