Ruhani Robot

Ölüm: Vücudumuzun yerine getirmesi gereken görevlerinin artık yerine getiremeyişidir.

Ölümsüzlük aranıyor fakat bunu şu anki bedenimizde yapmak çok daha zor. Şu an teknolojik aletlerle beyne çip takarak bazı hastalıkları iyileştirmeyi planlayan şirketler var. Bu teknoloji ilerleyince günlük kullanım için yani, düşüncelerimizi Bluetooth gibi cihaza bağlayarak kullanmamız şeklinde devam eder. Neuralink şirketi beyne çip takıp bazı hastalıkları bu teknolojiyle tedavi edebilmeyi amaçlıyor. Fakat bu teknoloji ilerleyen zamanda çok daha gelişip günlük hayatımızda yani telefon, tablet, bilgisayar vb. cihazları düşüncelerimizle kontrol edebileceğimiz bir hale geldiğinde, beynin işlem hızına yetişebilecek mi ? Bence bizim düşüncelerimize göre hızlı olacaktır, ama beynimize göre yavaş.

Benim aklıma gelen düşünce ise beynin olaylarda verdiği tepkileri öğrenip, beynin bir algoritmasını çıkarıp, bu beyni sanal ortama yükleyebiliriz. Düşünceleriyle gelişen, bedenin içinde olmadan sadece düşüncelerle var olmak… İşte ölümsüzlüğün en kolay yolu. Beynimizin algoritmasını bir robota aktarıp, yenilenebilen enerji ile sınırsız olarak işlevlerini yerine getirecek bir bedenin içinde uçsuz bucaksız düşünceler. Mikrofondan duyabildiğini algoritmik olarak, normal dilde nasıl tepki veriyorsak algılayabildiğimiz hale çevirip kulak olarak kullanmak.

Robot bir şeye dokunduğunda maddenin ne olduğunu anlayıp gerçekte dokunduğumuzda hangi his oluşuyorsa onun algoritmasını beynimize yaşatıp aynı hisleri yaşamak. Vücudumuza ihtiyaç olmadan sadece düşüncelerimizle var olabiliriz. İnternetteki tüm gezintilerimizi bir internet ağına düşüncelerle bağlanıp istediğimiz her şeyi kendimize yükleyebilir, tüm eğitim ve bilgileri kendimize yükleyebiliriz. Süper insan ya da ruhani robot. Bir filmi 2 saat izlemek yerine 1 saniyede tüm filmi hafızamıza aktarabiliriz. Yazılmış tüm yazılara anında erişebilir, tüm bu yazıları öğrenip bilim konusunda çok daha üst seviyelere gelebiliriz. Sırları daha kolay çözer, robot bedenimizin üstüne insan bedeni motifi işleyebiliriz.

Ne kadar insan olsak da aslında hepimiz birer robot bedenlerdeki özgür ruhlardan ibaretiz. Peki ruh kavramı, düşüncelerimizi aktarsak bile ruhumuzu aktarabilecek miyiz? Ya da ruh sadece kolektif bir bilinç mi? Bir gün bu yazıya ruhani robotlardan herhangi birisi ulaşırsa söylemek istediğim tek şey: Bedenlerimizle değil düşüncelerimizle var olduğumuz ve hep yaşamı, ruhları sevmemiz gerektiğidir.

Yazıyı paylaş

1, “Ruhani Robot” hakkında görüş bildirdi

Bir cevap yazın