Psikanaliz

“Psikolojik analiz.”

Psikanaliz Nedir?

Sigmund Freud’un uğraşları üzerine ortaya çıkan ve psikoterapi tekniği olarak kullanılan bir kuramdır. İnsanların sorunlarında neyin nasıl öğrenilmesi gerektiğini analiz etmesine ve çözümü uygulamasına destek olur. En basit örnek olarak sinirimizi kontrol etmekte zorlanıyorsak içimizden 10’a kadar sayma durumunu verebiliriz. Öfkemize kapılıp ani kararlar almak yerine düşünmemiz gerektiğini, bu doğrultuda kararlar almamız gerektiğini hatırlatan ve bize bu yönde destek olan bir yöntemdir. Kendi sorunlarımızı görme, çözüm üretme ve uygulamadaki desteğimizdir. Her psikolojik hastalığın arkasında düşünceler vardır. Bu analiz sayesinde o hastalığı ortaya çıkaran düşünceleri bulup, tedavi süreci başlatılıyor. Peki bu tekniği neden kendimize uygulamayalım?

Nasıl Kullanabiliriz?

Bizi üzen veya mutlu eden herhangi bir olayda ilk olarak, bize o duyguyu yaşatan etkenleri bulmamız gerekiyor. Bizi mutlu eden ya da üzen en temel sebep ne? Bir nevi kendi psikolojimizi analiz edip kendimize psikoterapi uygulayacağız diyebiliriz, ya da başkaları tarafından önerilen çözüm yollarını kendimize uygulayabiliriz. Eğer işe yarayacağını ve sağlık olarak bir sorun teşkil etmeyeceğine inanıyorsak tabii ki. Bulduğumuz etkenleri kendimize dürüst bir şekilde anlatmalıyız. İnsan bazen kendine bahaneler uydurur ve kendimizi iyileştirmek istiyorsak, dürüst olmak şart! Kendimizi nasıl kandırabiliriz ki? Ben, benim her şeyimi biliyorum çünkü.. Etkenleri analiz ettikten sonra sebep-sonuç ilişkisiyle ilerleyerek temel sorunu düzeltebiliriz, zamanla. Sabır ve uğraş..

Ben Bana Güvenebilir Miyim?

Müziğimi dinleyerek uzanıyorum. Birden durgunlaştım ve içimde huzursuzluk oluştu. Beni buna iten ne? Bilinçaltımdaki hangi düşünceler? Kendimle sohbet etmeye ve son zamanlarda kafama taktığım şeyleri kendime anlatmaya başladım. Kendimi dinledikten sonra hatalarımı ve yapmam gerekenleri anladım. Peki nasıl yapmam gerekiyor kendim? Ya o duyguları söküp atacağım içimden, ya da o duyguları bana yaşatanı. Kendinizle sürekli sohbet edin, kendi hatalarınızı siz yakalamaya çalışın ve oturup nasıl düzeltebileceğinizi düşünün. Bir süre sonra sürekli neyi neden yaptığınızı, hangi sonucu beklediğiniz için yaptığınızı ve nasıl düzeltebileceğinizi sürekli kendinizle konuşarak halledeceksiniz. Nasıl ki biriyle tanıştığınızda samimi olmak ve anlaşmak için zaman gerekiyorsa, kendimizle samimi olmak için de zaman gerekir. İstemediğim o düşüncemi sağlıklı ve kolay yoldan çözebileceğim bir yol üretiyorum. Bazen yol uzun oluyor, uğraşırız kendimle. Bazen gerçekten zorlandığımız olaylar olabiliyor ama çözümünüzün peşinden gidip kendinize sürekli hatırlatır, kendinizi öyle kodlarsanız bir süre sonra gelişmeleri göreceksiniz. İlk önce kendi terapistiniz olun. Kendi içinizi daha büyük görselden görmeye çalışıp tamir edin. Kendinizi daha iyi çözmeye ve tanımlamaya başladığınızda başka insanları da anlayabilir, yardım etmek ve daha sağlıklı ilişkiler kurabilmek için herhangi bir sorunlarında kendi tecrübelerinizden yararlanabilirsiniz. Kendi gizemli dünyamızın kaşifi olunca, diğer gezegenleri görmek ve anlamak daha kolay oluyor.

Yazıyı paylaş

1, “Psikanaliz” hakkında görüş bildirdi

Bir cevap yazın