NEDEN ÇOK FAZLA ABUR CUBUR TÜKETİYORUZ?  

Yapılan son araştırmalarda, sosyoekonomik durum ve obezitenin ilişkili olduğuna dair bazı bulgulara rastlandı. Sosyoekonomik düzeyi düşük kişilerin yüksek gelirli kişilere oranla daha fazla obez olma riskine rastlandığıyla ilgili araştırmalar sunuldu. (makale)

Social Science and Medicine’de yayınlanan bir çalışmada, ekonomik kalkınmanın, sosyoekonomik durumun ve obezitenin nasıl ilişkili olduğunu incelemek amacıyla dünyanın tümünü temsil eden 67 ülke için veriler toplandı. Araştırmacılar, vücut kitle indeksini hesaplamak için araştırmaya katılanların boy ve kilosunu öğrendiler ve obezite, gayri safi milli hasıla ve sosyoekonomik düzey (eğitim, meslek ve gelir gibi) arasındaki ilişkiye bakıldı. 

Araştırmalarda ülkelerin ekonomik kalkınmasının da obeziteyle ilişkili olduğu görüldü. Düşük gelirli ülkelerdeki insanların yüksek gelirli ülkedeki insanlara göre obez olmasındaki riskin daha yüksek olduğu gözlemlendi. 

Tabii ki hayatta kalma içgüdüsüyle dünyaya gelmiş canlılar olarak bu davranışların evrimsel geçmişimizle de ilişkili olduğunu söyleyebiliriz. Gıdaya kolay ve hızlı ulaşmak amacıyla yediğimiz besinlerde daha az seçici davranıyoruz. Yediğimiz abur cuburların içinde bizleri biyolojik olarak da etkileyen  bazı ajanların varlığını da göz önünde bulundurursak (monosodyum glutamat gibi) abur cubura olan ilgimizde bağlılığımız da artıyor.

  

Sosyoekonomik durumun yanı sıra kendimizi toplumda nereye koyduğumuz da çok önemli. Kendini alt sınıf hisseden mutsuz insanların da obeziteye yatkınlığı diğer insanlara göre çok daha fazla. Tükettiğimiz yiyeceklerin vücutta serotonin salgılanmasını sağlamaları da bağımlılık yapıyor. O yüzden beslenme alışkanlığınızı değiştirmek istediğinizde tüm bunları göz önünde bulundurarak daha sürdürülebilir bir beslenme şekli oluşturabilirsiniz. Kendinize verdiğiniz değer ve halinden memnun olma durumu beslenmeniz konusunda bizleri çok fazla etkiliyor bu yüzden önce değişime kendinize bakış açınızı değiştirmekle başlayabilirsiniz.  

Ve son olarak bu yazıyı sağlıklı beslenme mottosu olan “you are what you eat” diyerek bitirmek istiyorum. Yediğiniz şey ne ise siz de osunuz. Sağlıklı günler…

Yazıyı paylaş
9

Bir cevap yazın