EGO (Ben)

Ego ben demek, sürekli kendinden bahseden kendi önceliğini düşünen de egoist. Aslında herkes egoisttir hatta olmak zorundadır. Bu hayatta kendimizi düşünmezsek çok zorlanırız. Fazla egoist olmak bazen kötü durumlara yol açsa da ego biraz daha farklı. Alt bilinç (id), benlik (ego) ve üst benlik (süper ego) olarak 3 temel başlık var.

Alt bilinç yani id bizim en ilkel güdülerimizdir. Açlık, cinsellik, doyumsuzluk gibi ihtiyaçlara kendisini ayıran yanımızdır. Başka hiçbir şeyi göz önünde bulundurmaz. Kim zarar görür, kime ne olur? Sorularını sormaz kendine. Sadece kendi açlığını ve gidermeyi düşünür.

Süper ego ise yaşadığımız toplumdan topluma göre değişen bir olay. Kural ve ahlaki değerler doğrultusunda gelişip kararlar aldığımız kısımdır. Yani bazı yerlerde bacak bacak üstüne atmak saygısızlık gibi görülüyor ve herhangi bir insan bunu yapmıyorsa, bu o toplumun ahlaki değerlerinin insana şekil verişi yani süper ego kısmıdır, kısaca vicdan diyebiliriz.

Ego ise sadece kendimizi düşünen bir ben (Id) ile diğer ben (süper ego) leri düşünen ve hem kendimize hem diğer benlere en uygun yolu seçen benliktir. Cinsel açlığımızın olması alt benliktir, bunun karşımızdakinin ricası olması ya da bazı insanlara göre evlenmeden cinsellik olmaması gerektiği ise süper ego, bu iki durumu göz önünde bulundurup yapacağımız hareketimiz ise ego oluyor. Her iki tarafı da dengeli tutmak lazım, alt benliğe yoğunlaşmak etik olmayan durumlar içine düşürür, süper egoya yoğunlaşmak ise kendimizden çok başkalarını mutlu eder. Ne başkasını üzelim, ne kendimiz mutluluktan geri kalalım. Kendi hayatımızda olduğumuz sürece ahlak kavramı geçersizdir.

Yazıyı paylaş

Bir cevap yazın