Bilinç

Bilinç Nedir?

Bilinç konusu insan için en önemli konulardan biridir. Bilinç ve bilinçdışı (bilinçaltı) olarak temel iki başlığa ayrılır. Hayatımızda anlam verdiğimiz ve hatta veremediğimiz olayların algoritmasıdır. Bir kütüphanedir ve biz de o kütüphanenin sahibiyiz. İçine istediğimiz kadar kitap koyabilir, lazım olduğunda raflardan çıkarıp, gerekli bilgileri alıp tekrar yerine koyabiliriz. Her koyulan kitap yeni bir raf alanı ortaya çıkarır, aslında sınırı olan ama doldurdukça sınırı artan bir kütüphane.

Bilinç Nasıl Çalışır?

Bilinç; algıların, duyguların ve bilgilerin doğrultusunda karar verdiğimiz kısımdır. İstemli gerçekleşen olaylardır. Elimizi kaldırmak istediğimizde bu aksiyon, bilinçte düşünülür ve gerçekleştirilir. Hiç elimizi kaldırmadığımızı ya da yürümediğimizi düşünelim. Elimizi kaldırmak istediğimizde ne yapmamız gerekir? Beynimize komutu vermek, evet, fakat beyin eli nasıl kaldıracağını bilmiyorsa bu komut yeterli olur mu? Olmaz. Bilinç düşünülüp beyine verilmek istenen emirlerin merkezidir. Kütüphanemizdeki kitaplar doğrultusunda karar vermektir. Yürüme eylemini bir kez kütüphanemize koyduğumuzda, sonrakilerde sadece bunu isteriz ve kütüphanemizden gerekli olan kitabı beyin alır. Bilinç daha çok başlatıcı ve farkında olduğumuz kısımdır.

Bilinç Dışı (Bilinçaltı) Nedir Ve Nasıl Çalışır?

Bilinçdışı verilen herhangi bir emri gerçekleştirmek için, kütüphanemize daha önceden yaşanmışlıklarda elde edilerek koyduğumuz kitapları ya da algoritmayı emri yerine getirmek için kullanan, beynimizin bir kütüphanesidir. Dolaylı yoldan çalışır. Evet biz yürümek istemediğimiz sürece yürümeyiz ama istediğimizde ise adımımızı nereye atacağımızı, ayağımızı ne kadar kaldıracağımızı ve eş zamanlı olarak diğer adımımızı nasıl atacağımızı düşünmeyiz. Bunlar daha önceden yapılmış ve algoritması kütüphanemize kaydedilmiştir. Gerekli zamanda gerekli bilgiyi alıp kullanırız sadece. Kendimizle ilgili bilmediğimiz hislerin ve düşüncelerin saklı olduğu yer. Gizemli bir kütüphane. Her kitap farklı bir hikaye fakat kahraman hep aynı: ÖZNE. Bastırdığımız duyguları artık yok sansak da bir gün bilinçdışından gün yüzüne çıkabilir. Orada saklanan her şey bir gün ortaya çıkabilir. Hayattaki temel olayların çoğunu daha önceden yaptığımız için yaparken aslında nasıl yapacağımızı düşünmeyiz. Yürümek, yüzmek ve bedenle yapılan birçok hareket. Peki bu algoritmalar beynimizde yok olup gidiyor mu? Edindiğimiz her bir bilgi sadece bize mi özgü? Bu sorulara net olarak bir cevap henüz yok. Bu konu hakkında ayrı bir yazı yazacağım. Gerçekten bilinçaltımızda neler olduğunu öğrenebilmek ve gerçek benliğimizle tanışabilmek için kendimize emirler verip o olayda ortaya çıkacak tüm tepkilerimizi düşünüp, çıkarım yapıp daha fazla kendimiz hakkında bilgi edinebiliriz. Farkında olduğunuz her şeye daha hakim olursunuz. Siniriniz, duygularınız, istekleriniz gibi farkındasınızdır, ama derine indikçe bu hakimiyet azalır. Daha derinlerde de hakimiyetin kendimizde olması gerekir. En önemli detaylardan biriyse beyninize her gün olmasını istediğiniz şeyleri söyleyin ve bilinçaltında yaşamasını sağlayın. Bu mesajlar sürekli kullanılıp, istediğiniz şeyler için bahane değil, yapmanız için sebepler üretmeye başlarsınız. Beyin ani kararlar aldığında bunları sizin oraya koyduğunuz bilgiler dahilinde alsın ve istediğimiz şekilde kararlar almaya daha çok yaklaşalım.

Yazıyı paylaş

2 hakkında “Bilinç” görüş

Bir cevap yazın