Beyin Mi Vücutta? Vücut Mu Beyinde?

Size en ütopik düşüncelerimin bir tanesinden bahsedeyim: Vücudun her ayrı parçası milyonlarca hücrelerin bir arada çalışması ve görevlerini yerine getirmesiyle vücudun merkezi olan beynin istemlerini gerçekleştirir. Evet, hücreler canlıdır ve milyon/milyarlarca canlıyı söylemlerimiz altında çalıştırırız. Fakat beynimizin sınırlarını bilmediğimiz için ne kadarını kullanabildiğimiz hakkında net olarak bir fikrimiz yok. Ne kadar derin olduğunu ve o derinliklerde nelerin döndüğünü bilmiyoruz. Bu yüzden sonu belli olmayan bir merak ve gelişim içerisindeyiz. Kendimizi ne kadar tanırsak yorumumuz o kadar detaylı ve destekli olur, bunu kendimizden başka kimseye kanıtlama ihtiyacı gütmeden. Burası işin bilinen ve bilimsel destekli kısmı.

Ütopik Kısma Gelmeden Ön Bilgi

Çocuk yaştaki 3-5 bireyi, hiçbir topluma sokulmadan ve hiçbir şey öğretilmeden, sadece hayatta kalmaları için yetecek kadar yemek getirecek bir görevli gözetiminde yetiştirme deneyi yapıldı. Bu tür deneyler yasaktı ama insanoğlu hakkında çok önemli bilgiler içerdiği için yasağı göz ardı edenler oldu. Sadece yemek yiyerek hiçbir şey bilmeden büyüyen çocuklar… Merak edilen insanoğlunun ilkelerini öğrenmek. Çocuklar kendi aralarında öyle bir iletişim kuruyor ki, dil bilimciler dilin geniş olduğunu söylüyor. Bunun gibi birçok örnek var: Parmak izlerinin 64 milyarda 1 aynı olma olasılığı, bir hayvanın gelişimini tamamladıktan sonra rahimden çıkıp ayağa kalkması ve yürümesi, bir geyiğin hiç yırtıcı hayvan görmeden ilk gördüğünde kaçması gibi… Aslında tek amaç hayatta kalmak. Hayatta kalmak uğruna edindiğimiz bilgiler de bir şekilde yeni genlere aktarılıyor. Aslında sahip olduğumuz beyin, geçmişimizin temelleri üzerine kurulu. Genler sadece dış görünüş değil de düşüncelerimizi de aktarıyor. Köpeklerin bir süreden sonra insan hayatına uyum sağlaması (trafik kurallarına uyum ve kelimeleri daha fazla anlama) , annesinin evde büyüdüğü bir yavru kedinin eve daha uyumlu davranması, sokaktan alınan kedinin yavrusunun evde daha uyumsuz davranması gibi.. Hayvanlarda da aynı durumlar var ve gün geçtikçe daha da net şekilde anlaşılacak bir duruma gelecektir.

Beynimiz Bizi Kullanıyor Mu?

Beynimizin algoritmasını tam olarak bilmiyoruz ama düşüncelerimizin beyin dilinde kaydedildiğini biliyoruz. Beynimizi yöneten biziz ama tamamını bilmeden buna emin olamıyoruz. Ya beynimiz bizi yönetiyorsa? Evet, beyin vücudumuzu kendi yaşamı ve gelişimi için kullanıyor ve ömrü bitince kenara atıyorsa? O da tüm canlılar gibi hayatta kalmaya çalışıyor olabilir. Hücrelerin canlı olduğu ve beynin de hücrelerden oluştuğunu biliyoruz. Evet, garip geliyor ama o da canlı. Beynimiz tarafından bize izin verilen kısmı da kullanıp gelişimini bedenimiz yardımcılığıyla gerçekleştiriyor ve genetiğimizi başka bir bedene aktarıp gelişimini böyle bir döngüyle devam ettiriyor olabiliriz. Sürekli kendimizle savaşıyoruz ve istemediğimiz duyguları az ya da çok oranda yaşıyoruz. İstemiyorsak neden yaşıyoruz? Beyin neden istediğimizi yapmamıza izin vermiyor? Sadece bu konuda da değil, kaslarımızı tamamen kullanamamamız da var. Beyin bazı şeyleri engelliyor. En çok engellediği şey ise kendisi ve bu duvarları aşıp, “irade, kendim, benlik” vb. kavramların daha derinlerine inebiliriz. En garip yanı ise kendimi yenmek için düşünüyorum. Beynimle paradoksa girdik. Tüm düşüncelerimi bilen beni ben nasıl yeneceğim?

Yazıyı paylaş

1, “Beyin Mi Vücutta? Vücut Mu Beyinde?” hakkında görüş bildirdi

Bir cevap yazın