Beden (Vücut) Dili Nedir, En Çok Hangi Hareketleri Yapılır?

Beden (Vücut) dili nedir?

Mimiklerimiz veya vücudumuzun herhangi bir bölgesinde kendimizi anlatış şeklimizdir. Dilimiz gibi bir iletişim şeklidir ve fark etmesek de kendisi düşüncelerimizi bir şekilde anlatıyor. Kolektif bilincimize yerleşen kalıplar sayesinde oluşan ve beynin düşündüklerini o kalıplar doğrultusunda vücudumuzla anlatma şeklimizdir. Her olay çerçevesinde farklı şekillerde yorumlanabilir fakat genel olarak hangi hareket ne anlamına gelir şöyle bir bakalım.

Beden dili nasıl çalışır?

İnsan bilinci hayatı boyunca gördüklerini kaydeder ve bu kayıtlar doğrultusunda her düşünce yeniden şekillenir. Toplumsal kalıplar bu konuda çok etkilidir ve büyük etkisi vardır. İnsan sevdiğinin gözlerine uzun süre bakamaz, dokunurken utanır, gözler yalan söylemez vb. söylemler beden dili oluşumunda büyük etkendir. İnsanın bunları ne kadar beynine yerleştirdiği, ne kadar şekil verdiğiyle doğru orantılıdır. Bu ilişkiler doğrultusunda beyin düşüncelerini dil yoluyla anlatmayı öğrenirken, aynı zamanda beden ile de öğrenir. Toplum yalan söylerken gözlerini kaçırıyorsa, bundan etkilenen bir birey de yalan söylerken gözlerini kaçırma durumu olasıdır. Beyin kaydettiği bilgilerle kendini bedenle anlatmaya çalıştığında, ortaya vücut dili çıkmış olur.

En çok yapılan vücut dili hareketleri nelerdir?

Gülümseme

Gülümsemeler olaydan olaya değişir ve farklı anlamlara çıkabilir. Utangaç gülümseme, alay gülümsemesi, samimi gülümseme ve yapmacık gülümseme.

Avuç İçlerini Birleştirme

Bir şeyi beklediğinizi ve artık sabırsızlandığınızın ifadesidir.

Başınızı Bir Tarafa Eğmek

Birini dinlerken başımızı yana yatırdığımızda, konsantre olduğumuzu ve anlatılanların ilgimizi çektiği mesajını veririz. Arkaya doğru yatırdığımızda ise sıkıldığımızı, ilgimizi çekmediğini belirtmiş oluruz.

Parmak Uçlarını Bir Araya Getirmek

Bir ortamda baskın olmaya çalıştığınızı, kontrolü elinize almaya çalıştığınızı ve yönlendirmeyi tercih ettiğinizin belirtisidir. Bazen de artık gerçekleşmesi gereken durumların gerçekleşmediği zamanlarda (arkadaşımıza bir şeyi defalarca anlatmamıza rağmen anlamamışsa “nasıl anlamazsın?”) tepki olarak yapılır.

Göz Teması

Göz teması insanlarda güven, samimiyet ve saygı olarak görülür. Gözlerinizi kaçırdığınızda yalan söylüyor, utanıyor ya da dikkatinizin başka yerde olduğunu gösteriyorsunuzdur. Yere bakarak konuşuyorsanız suçlu hissediyor, gözlerinin içine bakıyorsanız da rahat ve güven içinde olduğunuzu göstermiş olursunuz. Bir göze bu kadar şey yüklememek gerek 🙂

Eli Çene Altına Ya Da Yanağa Koyma

Herhangi birini dinlerken, bir şeyi okurken ya da düşündüğünüz herhangi bir olay üzerine düşündüğünüzü, olayları ya da bilgileri dikkatlice değerlendirdiğinizin belirtisidir.

Sakal Veya Çene Okşama Hareketi

Bir konu hakkında karar verirken ya da o konu hakkında derin bir düşünceye daldığınızda kendinizi çenenizle oynarken bulmuş olabilirsiniz 🙂

Elleri Ovuşturmak

Bir şey için heyecanlandığını ve sabırsızlandığını belirtir. Ya da sadece üşümüştür 🙂

Yumrukları Sıkmak

Yumruklarını sıkarak birinin gözlerine bakmak ona sinirlendiğinizi ve tehlikenin geleceğinin fragmanını gösterir. Sadece yumrukları sıkmam sinirlendiğinizi ama sabrettiğimizin belirtisidir.

Saçlarla Oynama

Birinin gözlerinin içine bakarken saçlarınızla oynuyorsanız, bulunduğunuz konumdan memnun olduğunuz ya da hoşlandığınız anlamına gelir. Boş bir yere bakarak saçlarla oynamak ise sizi gergin gösterebilir.

El Sıkışmadaki Detaylar

Karşınızdakinin elini sert sıktığınızda güçlü ve yarışmacı, yumuşak sıktığınızda nazik veya umursamıyorsunuzdur. En iyisi eli iyice kavrayıp tutarak (koronadan sonra tabii) selamlaşmak.

Tüm bu hareketler günlük hayatta çok kullanılır ve dikkat ettiğimiz sürece karşımızdakinin düşüncelerinin bir kısmını anlayabiliriz. Beden Dili hareketleri psikolojiktir ve bunları görmek bir nevi psikanalizdir.

Yazıyı paylaş

Bir cevap yazın