ASTROLOJİ NEDİR? BURÇLAR VE ÖZELLİKLERİ

Astrolojinin kısaca tanımını yapacak olursak “Astrologia” yani yıldızların hesabı anlamına gelir. Yıldız falcılığı olarak yorumlanır.
Oxford Dictionary: “Göksel cisimlerin hareketi ile göreceli pozisyonları ve bunların insan hayatı üzerindeki varsayılan etkilerin incelemesidir”
der. Tabii bu tanımlar her farklı Astroloğa göre değişir.
Astrolog Robert Currey: “Astroloji, gök cisimlerinin konumları ve hareketleri ile dünyadaki fiziksel süreçler ve yaşam arasındaki korelasyonun çalışması ve
bunun sonucunda ortaya çıkan uygulamalardır.
Bazı astrologlar yıldızlar ve takımyıldızlarıyla çalışsalar da, batılı astrologlar Güneş Sistemi içinde Güneş, Ay ve gezegenler (Plüton dahil) ile çalışırlar.”

Astroloji tür olarak 3 gruba ayrılır

-Babil Astrolojisi: Hava durumu, doğal afetler, insanların yaşamı gibi bütün fenomenlerin göklerden etkilendiği inancıyla başlamıştır. Gezegenlerin
hareketlerini tahmin etmeye çalışmıştır bunun sonucunda 12 tane ev oluşturulmuştur ve günümüzdeki 12 burcun temeli atılmıştır.

-Helenistik Astrolojisi: Babil Astrolojisi ve Mısır Dekanik Astrolojisinin birleşmesiyle oluşmuştur. Yükselen burç olarak bildiğimiz “Yükselen’i” ilk kullanan astroloji türüdür.
Doğum haritasına odaklanmıştır ve biri doğduğunda göklerin pozisyonunu hesaplamıştır.

-Batı Astrolojisi: Günümüzde en çok kullanılan türdür. Kişinin doğum tarihi, yeri ve saatine göre harita çıkarılır. İnsanların bir nevi kişilik analizini yapar ve
yeteneklerini, gelecekteki durumunu ve başarı derecesini gösterir. Astrologlar bunun kaderle karıştırılmaması gerektiğini söylerler.
Astrologlar “Tarih kendini tekrarlar / tarih tekerrür eder” derler.

Sözü geçen 12 Burç:

KOÇ BURCU (21 Mart – 20 Nisan): Enerjik, atak, cesur, lider özelliği taşıyan, sağlam iradeli, hırslı. bencil, egemen, bağımsız karakterli, çabuk sinirlenen, sabırsız, kavgacı.

BOĞA BURCU (21 Nisan – 20 Mayıs): Düzenli yaşam seven, tutkularına sarılan, pratik, güvenilir, sabırlı, iş yaşamında uyumlu, zenginliği ve iyi yaşamı seven,
midesine düşkün, soğukkanlı, sadık, sevecen, tutucu, inatçı.

İKİZLER BURCU (21 Mayıs – 20 Haziran): Akıllı, uyumlu, eğlenceli, her işe yatkın, entelektüel, mantıklı, yabancı dillere yetenekli, zamana uyan, değişken, huzursuz, kurnaz, kararsız.

YENGEÇ BURCU (21 Haziran – 20 Temmuz): Sabırlı, iyi kalpli, sevimli, hayal gücü yüksek, koruyucu, becerikli, zeki, evcimen, çabuk sinirlenen, değişken, bağışlamaz, dengesiz.

ASLAN BURCU (21 Temmuz – 20 Ağustos): Neşeli, umutlu, yüce gönüllü, eli açık, yaratıcı, coşkun, heyecanlı, geniş düşünceli, kendini beğenmiş, sabit fikirli, kibirli.

BAŞAK BURCU (21 Ağustos – 20 Eylül): Telaşlı olmayan, kavgadan ve tartışmadan kaçınan, inceleyici, düzenli, ince eleyip sık dokuyan, önemsiz konularda fazla duran.

TERAZİ BURCU (21 Eylül – 20 Ekim): Dürüst, kurallara bağlı, uyumlu, büyüleyici, insanlarla iyi geçinen, duygusal, diplomatik, kararsız, kinci, kolay etkilenen, saf, temiz ruhlu.

AKREP BURCU (21 Ekim – 20 Kasım): Sağlam iradeye sahip, kararlı, güçlü, sezgi gücü yüksek, anlayışlı, yardımsever, kıskanç, dik kafalı, kinci, inatçı, kuşkucu.

YAY BURCU (21 Kasım – 20 Aralık): Açık sözlü, dürüst, iyimser, güler yüzlü, açık düşünceli, uyumlu, felsefe ve yargı yeteneği olan, özgürlüğü seven, güvenilir, olayları abartıcı.

OĞLAK BURCU (21 Aralık – 20 Ocak): Nazik, sevimli, güvenilir, kararlı, tutkulu, özenli, düzenli, sabırlı, disiplinli, katı görünüşlü, çok kesin tavırlı, tutucu.

KOVA BURCU (21 Ocak – 20 Şubat): Heyecanlı, insancıl, bağımsız, yaratıcı, ileri görüşlü, arkadaş canlısı, dik kafalı.

BALIK BURCU (21 Şubat – 20 Mart): Anlaşılması zor, sevimli, duygusal, duyarlı, uyumlu, kolay etkilenen, iyi kalpli, anlayışlı, heyecanlı, gizliliği seven, kararsız, kolay etkilenen.

 

Yazıyı paylaş

Bir cevap yazın